Blog prawniczy

Dodano: 2021-11-08

Do kiedy trzeba płacić alimenty

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie określają sztywnej granicy, po przekroczeniu której kończy się obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazano jedynie, że „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”. W każdym przypadku granica czasowa jest określana indywidualnie i zależy od wielu czynników m. in. zdrowia dziecka, tego czy dziecko uczy się, czy zarabia, czy ma jakikolwiek własny majątek.

Ustawodawca planuje jednak wprowadzić w tym zakresie zmiany. W projekcie zmian Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zamierzane jest dodanie zapisu zgodnie z którym obowiązek świadczeń alimentacyjnych rodziców względem dziecka, wygasa z dniem ukończenia przez dziecko 25 lat. Na żądanie dziecka, które ze względu na wyjątkowe okoliczności nadal nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, sąd przedłuży jednak obowiązek świadczeń alimentacyjnych. Powyższa zmiana miałaby nie dotyczyć dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Jest to o tyle istotna zmiana, gdyż nie tylko wprowadza sztywną granicę wiekową, po przekroczeniu której obowiązek alimentacyjny wygasa, ale również powoduje wygaśnięcie tego obowiązku z mocy samego prawa. Aktualnie bowiem możliwość ustalenia, że obowiązek alimentacyjny już nie istnieje, wymaga wytoczenia powództwa sądowego.